Objawy skoliozy
Dolegliwości bólowe to najczęstszy powód skłaniający pacjentów tak do zainteresowania się swoim stanem zdrowia, jak i do złożenia wizyty specjaliście. Niestety, skolioza należy do chorób, które często rozwijają się bezobjawowo, pacjent nie ma więc pojęcia o tym, że z jego kręgosłupem dzieje się coś niedobrego. Co więcej, same objawy choroby również można określić mianem mało charakterystycznych, dwóch pacjentów z identycznymi problemami ze zdrowiem może więc narzekać na zupełnie inny rodzaj dolegliwości. Co ciekawe, osoby, które decydują się na wizytę u lekarza bardzo często wykonują taki krok nie dlatego, że boli je kręgosłup, ale z uwagi na to, że niepokoi je wygląd pleców, w którym dostrzegają istotne nieprawidłowości.
Nasz niepokój powinny wzbudzać zatem przede wszystkim widoczne zmiany w wyglądzie pleców, do sygnałów sugerujących obecność skoliozy zaliczamy bowiem między innymi: różnice w wysokości ustawienia ramion oraz łopatek, pojawienie się garbu po jednej ze stron klatki piersiowej widocznego zwłaszcza podczas wykonywania skłonu do przodu, obecność wyraźnego uwypuklenia w okolicy lędźwiowej (również pojawiającego się przy wykonywaniu skłonu do przodu), a także wrażenie, że nierównomierne są wcięcia w talii.
Skolioza, której przez dłuższy czas nie poddaje się leczeniu może zacząć powodować dolegliwości bólowe. Zniekształcenia kręgosłupa stają się na tyle poważne, że ich konsekwencją zaczyna stawać się wyjątkowo nieprzyjemny ucisk na nerwy, w skrajnych przypadkach może przy tym dochodzić również do ucisku na rdzeń kręgowy. Znakiem ostrzegawczym powinno być w takim wypadku uczucie drętwienia i bólu, a także osłabienia kończyn dolnych, a w najbardziej zaawansowanym przypadku nawet trudności z chodzeniem spowodowane utratą koordynacji mięśni nóg. Nie mniej niebezpieczne okazują się również zniekształcenia klatki piersiowej, do których może dojść w następstwie zaawansowanej skoliozy. Alarmujące powinny być zatem również pozbawione innej przyczyny problemy z oddychaniem, uczucie zmęczenia pojawiające się nawet po drobnym wysiłku, a także problemy z pracą serca.
Nieco inaczej wyglądają objawy skoliozy zwyrodnieniowej pojawiającej się najczęściej u pacjentów dorosłych. Tu powód do niepokoju mogą stanowić przede wszystkim bóle krzyża. Zazwyczaj okazuje się, że nie są one konsekwencją skoliozy jako takiej, ale przede wszystkim zmian zwyrodnieniowych, do których dochodzi w obrębie kręgosłupa to jednak one (a nie zmiany w wyglądzie pleców) skłaniają pacjentów do podjęcia decyzji o złożeniu wizyty u lekarza.