Ostry ból w dolnej części pleców, promieniujący na pośladki, udo, łydki, a nawet stopę, może być oznaką rwy kulszowej. Jest to groźna choroba układu nerwowego człowieka, silnie związana ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, stąd absolutnie nie można jej zlekceważyć!
Dlaczego boli?
Ból, jaki odczuwamy w wyżej wymienionych miejscach, jest spowodowany najczęściej uciskiem na nerw kulszowy, będący największym nerwem w ciele człowieka. Pomimo, że do ucisku dochodzi na wysokości kręgosłupa, przez nerw, który prowadzi aż do stopy, ból rozprowadzany jest niejednokrotnie po całej nodze tak lewej, jak i prawej, a czasem odczuwany jest obustronnie.
Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej są dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne krążków międzykręgowych, wady postawy, nadmierne obciążenie kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe. Czasem powodem ischiasu są także choroby zakaźne czy nowotwory.
Diagnoza
Z objawami choroby należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie rozwiązanie, mające złagodzić cierpienia pacjenta. Ustali on także, czy rzeczywiście mamy do czynienia z rwa kulszową, a nie podobnie objawiającymi się chorobami. Czasami , by prawidłowo ustalić dokładne źródła i przyczyny bólu, lekarz zleca prześwietlenie kręgosłupa, aby zdiagnozować wszelkie zmiany zwyrodnieniowe.
Leczenie
W większości przypadków choroba przechodzi samoistnie. Jednakże, w czasie powtarzających się ataków, trzeba koniecznie zgłosić ten fakt lekarzowi, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne i zaleci podawanie leków przeciwbólowych.
Zanim jednak zaczniemy przyjmować leki, warto próbować uśmierzyć ból domowymi sposobami. Przede wszystkim, w przypadku wystąpienia ataku, należy ułożyć ciało w pozycji, która pozwala na zminimalizowanie odczuwania bólu (np. na brzuchu). Poza tym, dobrze działają ciepłe bądź zimne okłady (w zależności od upodobań pacjenta). Gdy ból minie, koniecznie trzeba zatroszczyć się o aktywność fizyczną – wszelkie ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i mięśnie brzucha z całą pewnością pozwolą zminimalizować ból i częstotliwość ataków.
Jeśli przyczyną bólu są zmiany w kręgosłupie, należy poddać się rehabilitacji bądź operacji, które usuną przyczynę ucisku na nerw kulszowy. Czasem warto rozważyć także leczenie u fizjoterapeuty – masaż pozwoli rozluźnić mięśnie i odpręży kręgosłup, co z całą pewnością pozwoli na złagodzenie bólu i opóźni kolejne ataki.